See deeki on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "deeki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deeki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "deeki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "deeki",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "deek",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "deeku"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of deeku"
],
"id": "en-deeki-fi-noun-36wuBqSD",
"links": [
[
"deeku",
"deeku#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeːki/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞ːk̟i]"
},
{
"rhymes": "-eːki"
}
],
"word": "deeki"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "deeki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deeki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deekittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deekeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "deekeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "deeki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "deeki",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "deek",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "deeku"
}
],
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːki",
"Rhymes:Finnish/eːki/2 syllables"
],
"glosses": [
"alternative form of deeku"
],
"links": [
[
"deeku",
"deeku#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeːki/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞ːk̟i]"
},
{
"rhymes": "-eːki"
}
],
"word": "deeki"
}
Download raw JSONL data for deeki meaning in All languages combined (19.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.